Porady dla młodych rodziców czyli poradnik na start

Porady dla młodych rodziców – co musisz wiedzieć?

Wiele osób odczuwa strach, kiedy rodzi się dziecko. Jest to naturalne uczucie. Rodzicielstwo to ciężka praca i wymaga od nas ciągłego poprawia swoich umiejętności. W tym artykule postaram się przedstawić wskazówki dotyczące rodzicielstwa i wyjaśnić, na czym należy się skupić. Proste porady dla młodych rodziców.

Dyscyplina domowa

Najważniejsza rzecz o której musisz pamiętać jest spójność dyscypliny domowej. Rodzicielstwo jest wyzwaniem które może okazać się trudne, zarówno dla małych jak i dorosłych. Na każdym etapie dzieci lubią sprawdzać granice tego, co jest i nie jest dozwolone. Upewnij się, że masz je jasno określone. Dziecko musi wiedzieć czego od niego oczekujesz i dlaczego tak jest.

Doceniaj wysiłki swojego dziecka

Chwal swoje dziecko jak najczęściej! Jeżeli widzisz że Twoje dziecko, zachowuje się odpowiednio powiedz mu, jak bardzo jesteś dumny. Dzieci kochają pozytywne słowa i pochwały. Słuchanie pozytywnych słów pomoże Twojemu dziecku poczuć się dobrze i sprawi, że nadal będzie próbował się dobrze zachowywać. Dzieci są mądre i potrafią wyłapać schematy.

W trudnych chwilach tłumacz co i jak

Rozwód to bardzo niefortunne zdarzenie które przytrafia się wielu małżeństwom. W takich przypadkach dziecko staje się kartą przetargową. Nie możesz dopuścić do takiej sytuacji bo gdy dziecko dorośnie nigdy Ci tego nie wybaczy. Pamiętaj że ono nie rozumie tego dlaczego Mama i Tata już się nie lubią. Twoim obowiązkiem jest zadbać o to aby w miarę możliwości wszystko było dla niego jasne.

Foteli w samochodzie

Podczas przypinania dziecka w foteliku sprawdź, czy pasy ramion są odpowiednio naciągnięte. Musisz zadbać o to aby nie były zbyt mocno zaciśnięte bo może to spowodować czerwone ślady lub wcięcia, z drugiej strony nie mogą być za luźne, bo maluch może wymknąć się z uprzęży. Idealnym sposobem na sprawdzenie czy wszystko jest to okej jest sprawdzenie czy jesteś w stanie złapać i ściągnąć do siebie klamry.

Nie trać autorytetu

Staraj się unikać sytuacji w których możesz utracić swój autorytet. Jeżeli dziecko wyczuje, że nie dajesz sobie raby na pewno spróbuje to wykorzystać. Jeżeli Twoje słowa nie mają pokrycia w rzeczywistość trudno jest odzyskać kontrolę. Jeśli uważasz, że Twoja konfrontacja z dzieckiem prowadzi do najgorszego to wyślij je do swojego pokoju i przeczekaj negatywne emocje.

Bądź pomysłowa

Jeżeli za oknem pada deszcz a Ty nie masz pomysłu na na zabawę ze swoim maluchem weź blok techniczny, trochę makaronu oraz klej bezpieczny dla dziecka i stwórz z nim jakieś małe dzieło sztuki. Skończony obrazek powiesz na lodówce tak aby wszyscy mogli go podziwiać. Twoje dziecko poczuje się dobrze i będzie szczęśliwe że ktoś docenia jego pracę.

Przyznaj się do błędu

Dobrym posunięciem ze strony rodziców jest przyznanie się do błędu. Odrzuć sposób myślenia że jako osoba starsza zawsze wiesz lepiej. To pułapka która sprawi że Twoje relacje z dzieckiem się pogorszą. Przyznanie się do błędu sprawi, że twoje dziecko zrozumie że nie ma ludzi nieomylnych. Poprawi to także wasze relacje i dziecko chętniej będzie słuchało tego co masz do powiedzenia.

Wspólna zabawa jest ważna

Bawiąc się z dzieckiem, masz wpływa na jego zachowanie. To nie tylko wspólna zabawa ale także sposób na zmniejszenie negatywnych zachowań Twojego dziecka. Spędzając w taki sposób czas z dzieckiem sprawiasz, że czuje się ono ważne dla Ciebie. Oznacza to, że będzie przejawiać mniej negatywnych zachowań, aby zwrócić na siebie uwagę. To ważne i lepsze niż ciągłe krzyki. Zapisz to sobie na swojej liście porady dla młodych rodziców.

Dziecko uczy się od Ciebie

Pamiętaj że dziecko naśladuje Ciebie dlatego powinnaś być konsekwentna w działaniu. Nie możesz powiedzieć że dziecko nie może tego zrobić a potem sama zrobić coś czego mu zabroniłaś. W ten sposób burzysz hierarchie wartości oraz sposób postrzegania zasad i sprawiedliwości.

Naucz je robić zakupy

Kiedy idziesz z dzieckiem na zakupy staraj się uczyć go czym jest wartość pieniądza. W ten sposób Twoje dziecko oduczy się impulsywnych zachowań spowodowanych tym że chcę jakaś zabawkę. Dobrym pomysłem jest także nauka jak robić zakupy. Mów dziecko co kupujesz i dlaczego. W ten sposób samo zacznie zastawiać się nad tym co chce i dlaczego.

Bądź pozytywna

Bądź pozytywna tak, jak tylko potrafisz. Swoje zadania staraj wykonywać z uśmiechem. Dzieci mają niesamowitą wrażliwość na nastrój swoich rodziców. Jeśli będziesz zadowolona, będą one bardziej szczęśliwe. Pokazanie pozytywnej postawy wobec dzieci sprawi że będą one bardziej pewne siebie i pomogą Ci w budowaniu zaufania.

Czytaj dziecku bajki

Czytanie bajek dziecku na głos nie jest staromodnym nawykiem. Dzięki temu dziecko rozwija swoją wyobraźnie. Jest to ogromnie ważne dlatego że dzisiejsza technologia negatywnie wpływa na jej rozwój u dzieci. Dlatego poświęć kilka minut na przeczytanie dziecku bajki.

Dziel swój czas

Porady dla młodych rodziców można podzielić na ważne i mniej ważne. Ta jest ważna. Jeżeli masz więcej niż jedno dziecko staraj się raz na jakiś czas spędzić czas z każdym z nich oddzielnie. Dzieci mają różną osobowość a dzięki chwilom sam na sam wiedzą że są rozumiane. To pozwala na budowanie indywidualnych relacji które także są ogromnie ważne.

Złe emocje obracaj w żart

Twoim najlepszym narzędziem wobec dzieci jest bez wątpienia poczucie humoru. Musisz nauczyć dziecko kiedy jest miejsce i czas na powagę oraz dyscyplinę. Jednak czasami najlepszym sposobem poradzenia sobie z frustracją Twojego dziecka jest obrócenie jej w żart. Odnajdź w sobie swoje wewnętrzne dziecko i zacznij się śmiać.

Ucz je życia

Daj swoim dzieciom możliwość doświadczania wszystkich aspektów życia. Naturalne jest to, aby ochraniać je przed tym, co sprawia, że czują się nieswojo. Dopóki same się nie zrażą, pozwól im doświadczyć tych rzeczy. W ten sposób uczą się jak działa świat i dzięki temu łatwiej jest się z nimi komunikować.

Planuj przyszłość

Myśl o edukacji swoje dziecka. Dobrym pomysłem jest założenie lokaty do której Twój maluch otrzyma dostęp po ukończeniu 18 lat. W ten sposób zapewnisz mu środki które będą mu potrzebne na podjęcie nauki na uczelni wyższej.

Małe podsumowanie

Nie ma sensu rozwodzić się nad tym czy jesteś dobry rodzicem czy nie. Jedyna rzecz którą musisz dać swoim dzieciom jest po prostu miłość. To ona sprawi że Twoje dziecko każdego dnia będzie szczęśliwsze. To sprawi że będziesz najlepszą mamą na świecie przynajmniej dla tej jednej małej istoty. Od siebie dodam że rodzicielstwo bywa trudne przychodzą momenty zwątpienia lecz wtedy trzeba pomyśleć o uśmiechu tej małej istotki i w ten sposób na pewno wrócisz na właściwy tor. Życzę wam powodzenia i mam nadzieje że każdy dnie będzie lepszy od poprzedniego. Znacie już porady dla młodych rodziców więc teraz powinno być wam łatwiej.